Miből ered a quenya, és mi ihlette A Gyűrűk Urát?
Vesa Sisättö 2005.08.06. 14:03
Első rész, melyből megtudjuk hogyan született a quenya, és miért kezdte el írni Tolkien A Gyűrűk Urát?
J. R. R. Tolkien valószínűleg századunk egyik legismertebb írója. Kevesen tudják róla, hogy szorgalmasan tanulmányozta a finn nyelvet. A gyűrűk urának történetét részben a Kalevala ihlette, A szilmarilok tündenyelve pedig finn alapokra épül.
Az angol John Ronald Reuel Tolkien (1892—1973) eredetileg nyelvész volt. Már iskolás korában tanulmányozta az óangolt és az angol nyelv történetét. Megismerkedett a kihalt gót nyelvvel is, és ez erős hatást gyakorolt rá. Fantáziája elragadta, és új szavakat kezdett teremteni: játékból kialakított egy „új ősgermán nyelvet”, az újgótot. Tolkien célja nem egy kommunikációt segítő nyelv létrehozása volt, csupán a szépség és a jelentés egyesítése izgatta.
Valamivel később kezébe jutott a Kalevala angol fordítása. A finn mitológia, mely egészen más volt, mint az általa korábban megismert germán és antik hitvilág, teljesen elragadta. Elhatározta, hogy megismeri a mű eredeti nyelvét. Talált is egy finn nyelvtant az Oxfordi Egyetem könyvtárában. A finn nyelv rendkívül közel állt nyelvesztétikai elképzeléseihez. Később így beszélt a finn nyelvvel való találkozásáról: „Olyan volt, mintha a pincében régi palackokat találtam volna, melyek tele voltak korábban sosem ízlelt minőségű és aromájú borokkal.”
Tolkien azért tanult meg finnül, hogy eredetiben olvashassa a Kalevala egyes részeit. Egy diákklubban előadást is tartott a Kalevaláról, és kifejezte sajnálkozását, hogy az angoloknak nem maradt fenn olyan eredeti mitológiájuk, mint a finneknek.
Miután megismerkedett a finn nyelvvel, Tolkien felhagyott az újgóttal kapcsolatos munkájával, és új nyelvet kezdett alkotni a finn alapján. Ebből fejlődött ki később a Tolkien-rajongók számára jól ismert quenya, a tündenyelv. A szilmarilokban és A gyűrűk urában a quenya a tündék ősnyelve: sajátos „tündelatin”, a tündedalok nyelve.
Helena Rautala a quenya kutatása során arra a megállapításra jutott, hogy sok közös vonása van a finnel. Például a magánhangzók száma és rendszere is megegyezik. Tizenöt olyan szó is van, melyeknek alakja és jelentése megegyezik finn szavakkal, és több más szó alakja arra utal, hogy a finnből származik. Ha figyelembe vesszük, hogy a quenya szókincs igen kicsi, az egyezések száma feltűnően nagynak tűnik.
Tolkien diákkorában messzire jutott nyelve fejlesztésével, és verseket is írt rajta. Természetesen a nyelv nem lehet teljes, ha nincsenek beszélői, és a versek sem érthetőek anélkül a történelem és világ nélkül, amelyről beszélnek. Így Tolkien nyelvének hátteret kezdett vázolni az általa ismert mitológiák alapján. Azonban kitört az első világháború: Tolkien rögtön az egyetem befejezése után a frontra került, ott azonban megbetegedett, és hamarosan hazatért. A kórházban kezdte írni azokat a meséket, amelyből megszületett A szilmarilok.
|