Kicsi hobbit nagy szívvel
Origo 2004.11.02. 09:34
Elijah Wood a filmekről, a stábról, Frodóról és magáról...
A Két Torony minden bizonnyal nagy kihívás volt számodra, ugyanis Frodó sötétebb énjét ismerhetjük meg benne, de úgy, hogy az első részhez képest kevesebbet szerepelsz a filmvásznon.
Nos, én magam nem figyeltem fel arra, hogy ezúttal rövidebb ideig láthatnak a nézők. Egyébként nem jó a megközelítésed, mert szerintem a stáb egyetlen tagja sem három különböző filmben gondolkozott a forgatás alatt. Amíg Új-Zélandon voltunk, mindegyikünk előtt egy hatalmas utazás, egy nagy, komplett sztori képe lebegett. Ebből következően én sem arra figyeltem, hogy mennyi időt töltök majd a vásznon filmenként, hanem, hogy hihetően adjam át a Frodót kínzó nehézségeket, és hitelesen jelenítsem meg a jellemi változásait, mivel a komplex történet különböző pontjain mindig más hatások érik őt. Egyébként ezeket a problémákat mind nagyon alaposan megvitatjuk
Peter Jacksonnal, és ez nagymértékben megkönnyítette a munkámat.
És ez a végére egy boldogtalanból boldoggá váló hobbitot jelent?
Nem. Frodó a harmadik részben megszűnik Frodó lenni. De ez majd kiderül a végén.
Peterrel és a többi forgatókönyvíróval sokat dolgoztatok azon, hogy Frodó alakja még mélyebb árnyalatot kapjon?
Igen, ahogy a könyvben is olvashatók a leíró részek, a szkriptbe is belevettek jó néhány instrukciót: " Most csendben vagy, de a bensődben hatalmas harcok dúlnak" és hasonlók.
A számodra legdrámaibb fejezetben, a lápon való átkelésnél is voltak ilyen jegyzetek a forgatókönyvben?
Igen, persze, éppen erre akartam rátérni. Nagyon örültem, hogy ezt az epizódot is belevették a filmbe, mert így sokkal több figyelmet lehetett szentelni Frodó megváltozására, a gyűrű Frodó fölötti hatalmának kiterjeszkedésére. Ez később, a harmadik részben még erőteljesebb szerepet fog kapni. Egyébként Peterrel nagyon sokat gondolkodtunk, képileg hogyan jelenítsük meg a gyűrű szellemi hatalmának uralmát: végül is szerintem jó munkát végeztünk, ugyanis az eseményekben és Frodó arcán, viselkedésében is hitelesen sikerült ábrázolnunk a gyűrű gonoszságát.
Ezek a változások Samut is érintették.
Hát persze. A probléma a harmadik filmben fog majd kiteljesedni. Elég komoly erőpróba lesz a nézők számára is.
Ha már itt tartunk, mi a személyes véleményed a harmadik Gyűrű- moziról?
Az a legjobb. A kedvencem. A szereplők, akikkel annyi időt töltöttél eddig, megszeretted és féltetted őket, mindent elveszíthetnek, mert valóban mindenük, a sorsuk, az életük, a saját jövőjük és Középfölde jövője is végső veszélybe kerül. Szívszorító és nagyon érzelmes film - és a legsötétebb mindhárom közül.
Sötétebb, mint A Két Torony?
Az biztos.
De csak felsejlik a hajnal fénye...
Természetesen, hiszen aki olvasta a könyvet, tudja, mi a befejezés. Tolkien mesélésében azonban az a legszebb, hogy nem csupán a jó gonosz feletti győzelmet mutatja be, de leírja azt is, hogy az milyen súlyos áron sikerül. A harmadik részben is az a legszebb, hogy hőseink ugyan nyernek, de hatalmas veszteségeket szenvednek és nem csupán fizikálisan. A sebeiket pedig egész életükben magukon, magukban viselik majd.
Feltételezem, hogy A Két Torony végső moziverziója is hosszú percekkel rövidebb az első, nyers változatnál. Várható extra változat, mint A gyűrű szövetsége esetében?
Petert ismerve: igen. Rengeteget forgattunk a filmhez, majd később újra visszamentünk Új-Zélandra, és ismét felvételeket készítettünk. Végül ezekből sok a szemétbe került, hiszen számtalan olyan jelenetet vettünk fel, amely moziban sokkal rövidebben volt látható - sőt, az én esetemben minden jelenetet lerövidítettek.
Mint a Samuval való harc...
Igen. Eredetileg egy nagyon intenzív, kemény küzdelem volt. Amúgy rengeteg csatajelenet is kimaradt a moziváltozatból és valószínűleg Sean Bean visszatérését is láthatjuk majd.
Boromir újra megjelenik?
Csak egy visszaemlékezésben. Az a jó ebben a flashbackben, hogy sokkal árnyaltabban láthatjuk Boromirt és azt, hogy miért is uralkodhatott el rajta a gyűrű hatalma. Kiderül, hogy apja, Denethor miért szerette őt jobban, mint a máik fiát, Faramirt.
Mit gondolsz, az egyre több rendezői változat megváltoztatja a nézőknek a filmekhez és a történetmesélés élvezetéhez való viszonyát?
Szerintem nem feltétlenül szükséges speciális változatokkal kijönni, bár a DVD terjedésével valószínűleg egyre nagyobb teret kap majd a dolog. Megértem persze a filmkészítőket is, ugyanis az idő, a tempó és a jobb megértés miatt sok hibátlan jelenetet is ki kell nyisszantani, és ez fájdalmasan érintheti őket lelkileg-művészileg - a DVD-kiadás persze így valamennyire kompenzálja őket.
Mi a véleményed a filmek művészi aspektusáról, illetve az azokat sokszor elnyomó marketingről?
Gyerekkoromban filmekhez kapcsolódó bábukkal, játékokkal, makettekkel nőttem fel, számomra ezek teljesen hozzátartoznak az egész élményhez, semmi bajom velük. Azt azonban nem szeretem, ha a marketing túlságosan eluralja a mozikat, pláne, ha egy-egy moziban a történetmesélést is eluralja ez a szenzációhajhász szemlélet.
Az évtized három legnagyobb filmjében szerepeltél. Mik az elkövetkező terveid?
Valószínűleg kisebb produkciókat vállalok majd el. Szeretném megmutatni, milyen is vagyok valójában az életben: idősebb, komolyabb, mint ahogyan a nézők A Gyűrűk Ura előttről emlékezhetnek rám.
Úgy hírlik, a Thumbsucker című fekete komédia ujjszopó főhősének szerepére pályázol. Ilyen lennél valójában?
Igen, igen, tökéletesen! Ennek a figurának a zaklatott életében csak ez az egy orális művelet jelenti a biztonságot és a támaszt. Aki látott A Gyűrűk Ura forgatásának egy-egy húzosabb napján, az könnyen rám ismerhet, haha...
|