A Gyűrűk Ura Rajzfilm
www.mozinet.hu 2004.10.05. 17:28
Talán kevesen tudják, de volt ilyen is!
1978-ban, amikor még nem tombolt a világban a mára globális méreteket öltő gyűrű láz, elkészült a történet első könyvének A gyűrű szövetségének rajzfilmváltozata. A Warner Bros. két mesét tervezett, de a folytatást az első rész fogadtatásától tette függővé. Ezért is foglalja a történet magába a teljes első regényt, valamint a második (A két torony) felét. A nem kellő mértékben megtámogatott reklámkampánynak és az animáció hiányosságainak egyenes következménye lett a bukás, amely majd 25 évre elsüllyesztette a történetet, és örökre a rajzfilmet.
Pedig 24 év távlatából nem is kevés erénye volt az alkotásnak. A Warner úgy gondolta, hogy a sztori meseszerűsége (hobbitok, törpök, szellemlovasok) alkalmassá teszi a regényt a rajzfilmes feldolgozásra, ráadásul a korabeli technikai feltételek nem tették volna lehetővé a képzelt világ hiteles filmes megjelenítését. Csupán egy évvel vagyunk a Csillagok háborújának bemutatója után, még sehol nincs E.T. és az ewokok.
Ha a filmet és a rajzfilmet összehasonlítjuk bizony azt tapasztaljuk, hogy szinte egyforma gondolatok vezérelték az alkotókat. Ugyanazok a jelenetek köszönnek vissza ugyanolyan feldolgozásban, csupán szösszenetnyi eltérések tapasztalhatók az alkotások között. A rajzfilm az első könyvet a végéig dolgozza fel, valamint a folytatás felét, ezért még belekerült az élőszereplős változatból már kimaradó nagy csata (ezzel kezdődik a második film), Frodó kapcsolata Gollammel, valamint Gandalf "feltámadása". A 130 percben megfogalmazott történet kerek, bár néhány információ természetesen kimaradt belőle, és a mű azért feltételezi, hogy nézője olvasta a regényt. Ha végig gondoljuk, ez nem meglepő: Peter Jackson a "rövidebb" (170 perces) Gyűrűk urába alig tudta belevenni az első regényt, itt pedig 130 percben mesélnek el másfelet…
Sokkal több probléma akad az animációval. Néhány alak nagyszerűen el van találva és kiköpött mása a filmbeli társának (Gandalf, Bilbó, Gollem, Szauron), ami mintegy sejteti, hogy Tolkien milyennek képzelte el karaktereit. A hobbitok (főleg Csavardi Samu és Zsákos Frodó) már hagynak maguk mögött kívánni valót, a Vándor figurája meg egyenesen indiánra hasonlít. Sokkal szemet szúróbb viszont, hogy a tömegjeleneteknél és a gonoszok ábrázolásánál a kontraszt megteremtése miatt valódi emberek szerepelnek, csak éppen feketével "kihúzva". Ez a stilizáció a legnagyobb melléfogása az alkotásnak, amely ezáltal végig idegesítő, és nem éri el eredeti szándékát. Mert ugyan az elidegenítés működik, csak az a látvány és élvezet, valamint a minőség rovására ment. A szereplők jellem a rajzfilmes megjelenítés miatt lecsupaszított, ami bár az animáció miatt érthető tett, a történet szempontjából hátrány, hiszen Tolkien nagy hangsúlyt fektetett hősei vívódásainak, jellemfejlődésének.
A gyűrűk ura rajzfilm több erénye mellett nem volt képes tartósan olyan színvonalat nyújtani, mely révén a klasszikusok közé emelkedhetett volna. Hiányzott belőle a történetmesélés ama többlete, amelyet Peter Jackson és képzelt világa maradéktalanul teljesített. A mese ezzel együtt fogyasztható, rajongóknak pedig kötelező tananyag, amelyet hiányosságai ellenére szeretni lehet és kell, hiszen különleges tisztelgés ez alkotó (Tolkien) és grandiózus munkája előtt.
Képek a Rajzfilmből: : http://www.cedmagic.com/featured/tolkien/lord-of-the-rings.html
|