Gandalf : Gandalf, alias Mithlandir (180 cm) |
Gandalf, alias Mithlandir (180 cm)
Brian Sibley, Chris Smith, Jude Fisher 2004.08.07. 13:29
Gandalf nem csupán Tolkien egyik kitalált szereplője; ő a varázsló, minden varázsló archetípusa. Úgy néz ki, ahogy az emberek elképzelnek egy varázslót. Tolkien több személyiségtípussal játszott: a tündérmesék varázslóival, az Arthur-mondakör Merlinjével, talán még Prosperoval is Shakespeare Viharjából.
Nevei
Incánus, Olórin, Tharkun, Szürke Vándor, Vészmadár Gandalf, Mithrandir, Szürke Bolond, Fehér Lovas
Történet
Annak ellenére, hogy a piros könyvben és számos, Középfölde történelmével foglalkozó munkában megemlítik, tulajdonképpen nem tudjuk, hogy Gandalf ki is volt valójában. A Harmadkor ezredik esztendeje táján tűnt fel. Bizonyos tünde dokumentumok szerint Nyugatról érkezett valamikor a 10. században. Külsejét tekintve csuhás, kissé görnyedt hátú, de erős öregembernek látszik. Egyes krónikások szerint azért választott ilyen alakot, hogy a hatalmasok, akiknek segített, jobban elfogadják bölcs tanácsait. A Középföldére érkezett öt Istar –vagyis mágus- közül ő jött utolsóként, de Círdan szerint ő rendelkezett a legnagyobb hatalommal. Círdan előre látta, hogy a rá váró feladatok elvégzéséhez szüksége lesz némi segítségre, ezért neki ajándékozta Naryát, a Tűz tünde gyűrűjét.
Az Erők megtiltották Gandalfnak, hogy közvetlenül harcoljon Szauronnal, azt viszont nem akadályozták meg, hogy a Sötét Úr és szövetségesei ellen küzdjön.
Gandalf többször is bebizonyította, hogy mestere a kardforgatásnak, mégis inkább bölcsessége és tudása miatt bizonyult a Szövetség hasznosnak a Gyűrűháborúban. A többi Istárhoz hasonlóan őt is azért küldték Középföldére, hogy tanácsaival segítse az itt élőket. Kétezer éven át folyamatosan utazgatott. (…) Gandalf agyalta ki a tervet, amelynek végrehajtása után Szauron megbukott. (Ő találta ki, hogy a Helm-szurdoknál, később Gondorban, majd Mordor Fekete Kapujánál komoly össze csapásokkal vonják magukra a Sötét Úr figyelmét.)
A Piros Könyv szerint Gandalf tekintetében mindig látszott, hogy sokkal nagyobb hatalommal bír, mint azok, akik közt jár-kel.
Elképzelhető, hogy maia volt, a halhatatlan szellemek közé tartozott, akik Halhatatlanföldön a valákat szolgálták. Erről a titokról sohasem lebbentette fel a fátylat. A Gyűrűháborút követően a Gyűrű-őrzők Utolsó Csapatával nyugatra hajózott, de Középföldén még sokáig emlékeztek rá.
Kalap a kukában
A fekete szemetes oldalán felirat virít: GANDALF KALAPJA-EZ A TETEJE!
-Felmerült a kérdés: hogyan fogjuk tárolni ezt a különleges kalapot?-meséli Ngila Dickson (jelmeztervező)-végül rájöttünk az egyetlen megoldásra: egy újsággal kitömött szemétkosárban, fejjel lefelé. A címke? Rá kellet tennünk, nehogy az történjen a "tárolónkkal" ami a szemetesekkel szokott...
A John Howe illlusztrációin megjelenő Gandalf által viselt kalap elkészítése komoly problémát jelentett?-Húsz változatot készítettünk-emlékszik Ngila míg eljutottunk idáig. (...)
-Imádtam azt a kalapot!-nevet Ian McKellen. -Úgy kellett kinéznie, mintha átrángatták volna valami tövises sövényen. Mire befejeztük a forgatást, tényleg olyan volt!- A kalapról kiderül, hogy sok mindenre használható:-Bilbó ünnepségén varázsoltam vele. Úgy, mint a bűvészek szokták; előhúztam belőle néhány dolgot, hogy szórakoztatssam a hobbitgyerekeket. A havas jeleneteknél jobb volt, mint egy esernyő. Több ötletem is támadt, hogyan használjam, amikor éppen nincs a fejemen. Mivel elvileg varázskalap, lehetett belőle feneketlen zsák is, amit a vállamon vihetek, és amiben mindenféle holmikat tarthatok. Valahogy úgy, mint Mary Poppins abban a híres táskájában.
Megemlítem, hogy John Howe megállapítása szerint Gandalf kalapja, a varázsló személyiségének jelképe (erről Tolkien is ír a Babóban) és amikor Mória bányáiban elhajítja, akkor mintegy megválik a régi Gandalftól.
-Nos-feleli Ian- nyilvánvaló volt, hogy nem lehet a fejemen, amikor szembekerülök a barloggal, ezért valamikor el kell dobnom. Erre az a pillanat volt a legmegfelelőbb, amikor harcba keveredtünk a móriai bányákban.
Szeretettel pillant a szemetesre, és hozzáteszi:-Természetesen egy percig sem volt kérdéses, hogy a Fehér Gandalf által viselt kalap más lesz. Kár...megkedveltem ezt a csúcsos csodát!
Gandalf éltere keltése
Gandalf, akit tünde nyelven Mithrandilnak (Szürke Zarándnok) hívnak, egyike Középfölde legnagyobb varázslóinak. Amikor McKellen elvállalta Gandalf szerepét, rengeteg instrukciót kapott, hogyan kellene eljátszania.
-A kamaszoktól egészen az Istar-korú öregekig mindenki tanácsokkal, követelésekkel és figyelmeztetésekkel halmozott el-mert szerették volna, ha a filmbéli Gandalf ugyanolyan, mint az általuk elképzelt figura.
A színész filozofikusan áll hozzá a könyv rajongói által támasztott elvárásokhoz.
-Nem lehetek mindenki Gandalfja. Olyan Gandalf leszek, aki illik ebbe a bizonyos filmbe, és akit magamból, a forgatókönyvből és a saját interpretációmból alkotok meg. Ha ez a Gandalf megegyezik a mások képzeletében élő varázslóval, én rendkívül elégedett leszek.
Sir Ian McKellen, aki minden hajnalban fél ötkor ült be a sminkbe, a szakáll, a paróka és a műorr fontosságán töpreng.
-Ha nagyobb orr kell ahhoz, hogy úgy nézzek ki, mint ahogy az emberek a varázslót elképzelik, ám legyen!-mondja nevetve. Aztán hamiskásan csillogó szemmel még hozzáteszi:-Tulajdonképpen én mindig úgy gondoltam, hogy Gandalf valójában műorrot-és parókát-visel, és az erdő túlsó végén egészen más embernek képzelik...
Sir Ian McKellen rengeteget gyakorolta, hogyan kell nagyapósan hunyorogni.
Glamdring
Glamdring (a sinda szó jelentése: ellenség pörölye) hosszú, kétkezes kard volt. Hajdan a nolda tündék királya, Turgon forgatta. Mivel egy uralkodó számára készült, kifejezetten pompás darab volt, a tündék kézműveseinek remekműve. Gondolin bukását követően eltűnt, majd több ezer évvel később, egy trollok által összehordott kincshalomból került elő; Gandalf ekkor vette magához. Egyébiránt ez volt az a kincshalom, amelyből Bilbó -később Frodó- kardja, Fullánk származott. Glamdring alakja levélre emlékeztetett, a keresztvasában egy kicsiny, metszetlen, világoskék ékkő csillogott, a pengéjére sinda nyelven a következő szöveget vésték:
Turgon aran Gondolin tortha, Gar a matha i vegil Glamdring
Gud Daeheloth, Dam an Glamhoth
(Turgon, Gondolin királya viseli, ő forgatja Glamdringot,
Morgoth birodalmának ellenségét, az orkok pörölyét)
Ez a mondat valójában varázsige volt, amely megvédelmezte a kard forgatójának kezét az ellenség vágásától. Glamdring markolata fából készült, erre helyezték rá a csúszásgátló rézgyűrűket. A gyűrűkre azután nedves bőrt csavartak, amelyet tünde szokás szerint kékre festettek. A markolat végén lévő kardgomb szokatlanul nagy volt, de ez biztosította a fegyver tökéletes ellensúlyát. A hüvely henger alakú volt.
Glamdring kétkezes kard volt, de Gandalf egy kézzel is ügyesen forgatta. A fentebb említett varázsigének köszönhetően olyan erő áradt át a kezébe a fegyverből, hogy Zirak-zigil csúcsán végül képes volt legyőzni a barlogot.
Gandalf a Gyűrűháború során végig magánál tartotta, csak akkor vált meg tőle, amikor Orthancba ment meglátogatni Szarumánt. Szauron bukását és Elessar király megkoronázását követően, mielőtt Nyugatra hajózott, félretette Glamdringot. Úgy hírlik, az ereklyévé vált fegyver a Bakacsinerdő tündéihez került, később Elessar királyhoz vitték, aki Minas Tirith kincstárába helyezte biztonságba.
Szürke Gandalf
Hobbitfalva lakossága csak vándorló bűbájosként ismeri őt, aki örökké füstkarikákat ereget pipájából és tüzijátékokat szállít szekerén. Az apró népség vajmi keveset tud az alkalmi látogató valódi hatalmáról. A külseje alapján ítélik meg: mindössze egy kenderszakállú öregembert látnak benne, aki poros, szürke köpönyegben, csúcsos süveggel a fején, botjára támaszkodva jár-kel a vidéken. Gandalf a varázslók népének egyike, hatalmas mágia birtokosa, aki kiválóan ismeri Középfölde történelmét és számos népek kultúráját. Több, mint négyezer éves. Maia, akárcsak Szauron.
|