John Ronald Reuel Tolkien (1892-1973)
Brian Sibley 2004.06.09. 14:20
Műveit 24 nyelvre fordították le, és mintegy 24 millió példányban jelentek meg. J.R.R. Tolkien több nemzetközi és hazai, angliai elismerésben részesült, többek között 1972-ben Oxfordban díszdoktorrá avatták.
Tolkien szerencsére felolvasott műveiből. Ezt ost Te is meghallgathatod itt: http://www.arwen-undomiel.com/tolkien/media.html
Miből ered a quenya? Mi ihlette A Gyűrűk Urát? Milyen problémák merültek fel eposzainak írásai közben?- Ezekre a kérdésekre az Extra menü Ahogyan az egész elkezdődött c. menüpontjában kapsz választ.
Életrajz
J.R.R. Tolkien regényének története az 1930-as évek elején kezdődik. John Ronald Reuel Tolkien, az Oxfordi Egyetem professzora éppen dolgozatokat javított, amikor hirtelen, minden előzmény nélkül eszébe jutottak egy mese első szavai. Volt egyszer egy földbe vájt lyuk- írta kapkodva az egyik vizsgázó üresen hagyott lapjára-abban élt egy babó… Aztán lassan kezdett kibontakozni benne az egész történet, amit folytatásokban vetett papírra, hogy majd téli estéken, tea után három gyermekét szórakoztassa vele. Így született meg az a történet, amit mi, magyar olvasók a babó címen ismerünk. (Tartalmát lásd Minas Tirith könyvtárában.) Néhány szerencsés véletlennek köszönhetően Tolkien meséje könyv alakban is megjelent. 1937-ben adta ki George Allen & Unwin kiadója The Hobbit, or There and Back Again címmel. (Magyarul: A babó; Oda és Vissza.) Tolkien a Vadvidék nevet adta annak a területnek, ahol Bilbó kalandjai játszódnak, de egyre világosabbá vált, hogy a régió egy nagyobb világ, Középfölde (Middle Earth) része. –ezt a képzeletbeli birodalmat Tolkien még 1917-ben kezdte megalkotni: ekkor vetette papírra először egy epikus fantasy vázlatait és ötletmorzsáit. Jegyzetfüzete bejegyzéseiből-ami Az Elveszett Mesék Könyve címet kapta- pedig lassan kibontakozott egy meghökkentő irodalmi ötletességgel megírt, terjedelmes saga, ami végül A Szilmarilok címen vált ismertté. Miközben gyermekeit Bilbó Baggins történetével szórakoztatta, egyre többet használt fel hozzá Középfölde mitológiájából és történelméből, míg egyszer csak nyilvánvalóvá nem vált-mint ő fogalmazza -hogy ez az a világ „amelybe zsákos úr belecsöppent”. Azonban Bilbó hányattatása Középföldén csak prológusa lett egy sokkalta jelentősebb műnek… A Babó annyira sikeres lett, hogy a kiadó hamarosan felkérte a szerzőt, írjon „még egy történetet a hobbitról”. Tolkien három hónap múlva belefogott a folytatásba. Míg az első könyv utolsó fejezete a „Váratlan társaság” címet viselet, az új regény az „Egy rég várt ünnepély” című fejezettel vette kezdetét, amelyben Bilbó varázsgyűrűje segítségével eltűnik a száztizenegyedik születésnapjára szervezett vendégségről. De mint az fokozatosan kitudódik, a gyűrű sokkal nagyobb hatalommal bír, mint a Babó olvasói (vagy maga a szerző) sejthette volna. Mert ez a gyűrű roppant erejű varázstárgy, melyet maga a Sötét Úr, Szauron kovácsolt, hogy uralma alá hajtsa Középfölde lényeit. J.R.R. Tolkien tizenkét évébe került, mire megírta Bilbó unokatestvérének, Frodónak a történetét. A Gyűrűk Ura címet viselő regény túlságosan vaskosnak bizonyult, ezért egyetlen kötetben nem is lehetett volna kiadni. Három részben jelent meg: A gyűrű szövetsége és A két torony 1954-ben, A király visszatér pedig a rákövetkező évben. 1973-ban elhunyt. Feelségével együtt temették el, és a sírfeliraton ez áll: "J.R.R. Tolkien Beren, Edna Tolkien Lúthien"
|